Warszawa: implanty zębowe a ból. Kiedy można wrócić do pracy po zabiegu?

Boimy się tego, co nieznane. Zabieg wszczepiania implantów wydaje się bardzo inwazyjny, a co za tym idzie – bolesny. Sama myśl o czynnościach, takich jak wiercenie w kości czy wkręcanie śruby, przywołuje bolesne skojarzenia. Czy te obawy są uzasadnione? Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu implantacji? Odpowiadamy!

Co to są implanty zębowe i czy są bezpieczne? 

Implanty zębowe to sztuczne korzenie zębów, które zastępują swój naturalny odpowiednik. W wyglądzie przypominają śrubę, którą wkręca się w kość po to, by umocować na niej odbudowę protetyczną – koronę, most lub protezę.

Czy implanty są bezpieczne? Wielu pacjentów przed zabiegiem ma w tej kwestii obawy. W końcu jest to procedura inwazyjna, ingerująca w tkanki. Dla niektórych już sama ingerencja w tkanki ciała obcego w postaci implantu wydaje się zagrożeniem. W rzeczywistości jednak nie ma o co się martwić. Najczęściej wszczepia się implanty wykonane z tytanu, który wykazuje biologiczną obojętność dla ludzkiego ustroju. Jego biotolerancja sprawia, że organizm niezwykle rzadko odrzuca takie implanty. Dodatkowo proces osteointegracji służy prawidłowej integracji implantu z tkanką kostną pacjenta.

Czy wszczepienie implantu boli? 

Zabieg implantacji jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że jest całkowicie bezbolesny. Przed rozpoczęciem procedury specjalista skrupulatnie dostosowuje dawkę środka znieczulającego, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Na zabieg wszczepienia implantów w Warszawie możesz umówić się tutaj: https://dentalfraternity.pl/implanty-warszawa/.

Komfort pacjenta jest niezwykle ważny dla implantologa. Wszczepienie implantu wymaga bowiem niezwykłej precyzji i dokładności, ponieważ implanty muszą pełnić funkcje naturalnych zębów. Ich zadaniem przez kolejne lata będzie właściwe przenoszenie sił, jakie występują podczas żucia i rozdrabniania pokarmów. Z tego powodu specjalista musi zapewnić jak największą stabilność.

Znieczulenie miejscowe jest więc przeważnie wystarczające. Istnieją jednak sytuacje, kiedy pacjent bardzo boi się wizyty i przez to nie podejmuje systematycznego leczenia zębów. Zabieg można przeprowadzić w narkozie, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, ale takie przypadki zdarzają się ekstremalnie rzadko.

Rekonwalescencja – jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba?

Po zabiegu, kiedy znieczulenie przestanie działać, mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Czasami można zaobserwować również delikatny obrzęk, siniak oraz uczucie tkliwości, a przez pewien czas może występować łagodny ból w rejonie dziąseł. Jest to całkowicie naturalne, ponieważ naruszona tkanka daje o sobie znać. Lekarz z pewnością zaleci stosowanie odpowiednich leków, które poprawią komfort i złagodzą odczuwane symptomy. Pomocne są również zimne okłady.

Wielu pacjentów, którzy rozważają zabieg, zastanawia się, po jakim czasie można wrócić do pracy. Otóż w przypadku wszczepienia pojedynczego implantu można wrócić do pracy nawet kolejnego dnia po zabiegu. Natomiast w sytuacji mnogiej implantacji czas ten może się nieco wydłużyć, zwykle do kilku dni.

Jak widać, nie ma się czego obawiać, a korzyści, jakie dają implanty, mówią same za siebie. Pozostaje tylko odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje implant zęba. Cena zabiegu implantacji zależy od różnych czynników i zwykle mieści się w przedziale 3500 zł a 4000 zł. Do tego jednak należy doliczyć koszt pracy protetycznej, który wynieść kilka tysięcy w zależności od stopnia skomplikowania.