Jak zadbać o wysoką jakość powietrza w domu?

Powietrze, którym oddychamy to istotny czynnik w zakresie naszego zdrowia, samopoczucia. Jak to zrobić, aby jego jakość była wysoka i aby zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania?

Częste wietrzenie, a wskaźniki jakości powietrza

Żeby powietrze w domu było świeże i czyste istotne jest częste wietrzenie pomieszczeń. Jego skuteczność zależy, jednakże od wskaźniku jakości powietrza. Szczególnie w dużych miastach częstym problemem jest smog, który potrafi wisieć w atmosferze nawet w słoneczne, piękne dni. Dlatego też dobrze jest na bieżąco sprawdzać wskaźniki jakości powietrza, jeśli tylko są one dobre wietrzyć pomieszczenia. Ma to niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi na przykład o jakość snu, zmniejszone prawdopodobieństwo infekcji i ogólny komfort życia. Czyste powietrze w sypialni pozwala lepiej spać już najmłodszym. Co jednak zrobić, jeśli na zewnątrz panuje smog? Tu z pomocą przychodzą oczyszczacze, których na rynku jest bardzo szeroki wybór.

Oczyszczacze powietrza

W dbałości o odpowiednią jakość powietrza w domu bardzo istotne są oczyszczacze powietrza, których głównym zadaniem jest pozbawienie pozbycie się drobnoustrojów, pyłków, cząsteczek. Świetnie sprawdzają się, gdy potrzebne jest usuwanie alergenów z domu. Wybierając konkretny typ urządzenia warto brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, należy zastanowić się nad wielkością pomieszczenia, rodzajem filtrów. Tego typu sprzęty mogą pełnić kilka funkcji, wiele modeli wyposażonych jest w nawilżacze. Wyrównują one wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co ma duży wpływ na komfort oddychania, ale także na przykład na kondycję skóry czy włosów. Należy pamiętać, że alergeny czy zanieczyszczenia wpuszczamy nie tylko wietrząc, ale również przynosimy je dosłownie – na sobie. Warto więc podjąć kilka działań, które pozwolą ograniczyć ich rozprzestrzenianie się w domu.

Jak ograniczyć ilość alergenów i zanieczyszczeń w domu

W domowym powietrzu będzie znajdować się mniej zanieczyszczeń, jeśli zadbamy na przykład o zmianę odzieży i obuwia po powrocie z zewnątrz. Częste pranie tekstyliów (na przykład zasłon czy pościeli) również będzie pomocne. Jeśli korzystamy z klimatyzacji, zadbajmy o systematyczną wymianę filtrów. Proste działania pomogą nam zadbać o to, aby w domu mieć naprawdę duży komfort oddychania.

Odświeżacze powietrza

Kolejnym dobrym sposobem, który pozwoli nam zadbać o jakość powietrza jest stosowanie odświeżaczy. Odświeżacze powietrza w spray’u czy elektryczne są łatwe w użyciu i zdecydowanie służą stworzeniu pozytywnej atmosfery w pomieszczeniu. Mogą one eliminować zapachy drażniące, na przykład woń zwierząt domowych, dym tytoniowy a nawet – zapachy z kuchni, którymi niekoniecznie chcemy aby pachniały też inne pomieszczenia. Co więcej, tego typu produkty mają tak dobrane zapachy, aby wpływać na nastrój, samopoczucie użytkownika, relaksować, energetyzować. Na rynku dostępne są również odświeżacze z filtrami HEPA lub jonizatorami powietrza, które mogą zapewnić czystość mikrobiologiczną.

Nikt nie chce żyć w pomieszczeniach, w których oddychanie sprawia dyskomfort – oddychanie, o którym na co dzień nie musimy myśleć, staje się wtedy bowiem naszym głównym problemem i sprawia, że czujemy się dużo gorzej.