Jak dobrać odpowiedni szampon do włosów?

Gdzie znaleźć dobrze dobrane kosmetyki, odpowiednie dla Twojego typu skóry i włosów? Wybór odpowiedniego szamponu to jeden z najważniejszych kroków w dobrej pielęgnacji włosów i wcale nie jest tak trudny, jak się wydaje! Wystarczy znać potrzeby i preferencje włosów oraz zwracać uwagę na skład, pH, jakość i oczywiście cenę szamponu. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią pielęgnację włosów!

Jak wybrać dobry szampon do włosów?

Włosy są często w centrum naszej uwagi. Chcemy by były piękne, mocne i zadbane. Dlatego warto o nie zadbać, wybierając dobre kosmetyki do włosów, odpowiednio dopasowane i świetnie skomponowane.  Głównym produktem, którego nie może zabraknąć w żadnej łazience, jest odpowiedni szampon, czyli taki, który spełni potrzeby włosów i nie zaszkodzi im. Jak go wybrać? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć najlepszy szampon dla Twojego typu skóry i włosów.

Określ swój typ skóry głowy i włosów

Pierwszym, ważnym krokiem w pielęgnacji jest określenie, jaki masz typ skóry głowy i włosów. Pamiętajmy, że skóra głowy może być sucha, normalna, tłusta lub mieszana, natomiast włosy dzielą się na cienkie, grube, suche, farbowane, kręcone itp. Aby to sprawdzić, możesz zrobić kilka prostych testów:

  • Test na grubość włosów.
  • Test na elastyczność włosów.
  • Test na produkcję sebum.
  • Test na poziom wilgoci.

Przyjrzyj się swoim włosom i oceń, czy są suche, czy tłuste, a może  przetłuszczają się nasady, podczas gdy ich końce wymagają nawilżenia? Oceń też porowatość swoich włosów: w tym celu możesz zrobić dostępne w sieci, darmowe testy. Odpowiedz na kilka prostych pytań a dowiesz się, jaką kondycję mają Twoje włosy i jaką jest ich struktura. To pomoże Ci dopasować odpowiedni szampon i dobrać idealną pielęgnację dla Twoich włosów.

Zwróć uwagę na składniki szamponu

Po określeniu swojego typu skóry głowy i włosów możesz już skupić się na wyborze dobrego szamponu. Pamiętaj, że aby dobrze pielęgnował i oczyszczał, musi zawierać składniki, które będą odpowiednie dla Twoich potrzeb i nie będą szkodzić Twoim włosom.

  • Jeśli masz włosy i skórę głowy suchą,  a pasma są nieco zniszczone, szukaj szamponów z dodatkiem naturalnych olejów (np. arganowego, makadamia, jojoba). Pomogą nawilżyć i odżywić Twoje włosy.
  • Jeśli Twoje włosy i skór głowy są tłuste, szukaj szamponów z dodatkiem ekstraktów roślinnych (np. zielonej herbaty, pokrzywy, mięty pieprzowej, cytryny). Idealnie sprawdzi sie też np. dodatek octu jabłkowego, który oczyści  i zrównoważy sebum, oraz odbije włosy u nasady, dodając im lekkości.
  • Jeśli Twoje pasma są farbowane lub rozjaśniane, szukaj szamponów z dodatkiem keratyny, protein, witamin, minerałów: to właśnie one pomogą odbudować i chronić Twoje włosy przed uszkodzeniami. Szampony do włosów farbowanych i blond mają też składniki zapobiegające blaknięciu lub (w przypadku blond) zżółceniu koloru.
  • Jeśli masz włosy cienkie lub potrzebujące objętości, sięgaj po szampony z dodatkiem kofeiny, biotyny, lub kolagenu. Pomogą pobudzić wzrost włosów i nadać im grubości.

Oprócz tego wiele profesjonalnych marek ma w swojej ofercie szampony przeznaczone do pielęgnacji włosów, kręconych, falowanych lub ciemnych – warto sprawdzić ich działanie na swoich włosach: być może to właśnie takiej pielęgnacji potrzebują Twoje włosy!