Alergia skórna – jak złagodzić swędzenie i zaczerwienienie?

Można być uczulonym na wiele produktów. Alergenem mogą być konserwanty, ale też jabłka czy pomidory. Oczywiście uczulać może i kurz. Często na skórze pojawia zaczerwienie, ale występuje też swędzenie. Objawy bywają bardzo uciążliwe. To nie oznacza, że nie można z nimi walczyć. Dziś podpowiemy Wam, jak złagodzić objawy skórne alergii.

Domowe sposoby na objawy alergii skórnej

Alergiczna reakcja skórna może powodować intensywny świąd. Nie zawsze jednak trzeba od razu sięgać po maści z dodatkiem antybiotyku. Można spróbować domowych sposobów, które pozwolą Wam złagodzić objawy. Dużą skuteczność wykazuje napar z rumianku, który można spożywać, ale można też smarować nim zaczerwienioną skórę. Wystarczy tylko dwie łyżki suszu zalać 200 ml wrzątku, a następnie zaparzyć rumianek pod przykryciem. Po 20 minutach nadaje się już do wypicia. Jeżeli nadal jest dla Was za ciepły, możecie dodać do niego kilka kostek lodu.

Natomiast zaczerwienienia skórne trzeba zwilżać wacikami zamoczonymi w letnim naparze. Już po kilku minutach poczujecie ulgę. Na uwagę zasługuje też domowy krem z płatków owsianych. W tym przypadku należy ugotować owsiankę na wodzie. Na szklankę płatków owsianych przypada 1,5 szklanki wody. Owsiankę gotujemy na małym ogniu i gdy stanie się gęsta, wyłączamy palnik i czekamy aż wystygnie. Wtedy smarujemy nią zmiany alergiczne.

Właściwa pielęgnacja ma duże znaczenie

Skórę ze zmianami alergicznymi należy odpowiednio pielęgnować i tutaj nie można pozwolić sobie na żadne błędy. Alergia objawy skórne mogą być różne. Obejmują nie tylko zaczerwienienia, ale i przesuszanie się naskórka. Często pojawiają się krosty, nawet te wypełnione płynem surowiczym. Do codziennej pielęgnacji należy wybierać tylko i wyłącznie bardzo delikatne środki myjące, które w składzie nie mają SLS czy SLES, ale i alkoholu, gdyż mogą one nasilać objawy.

Najlepiej by w żelu czy piance znajdowała się wysoka zawartość emolientów, choćby masła shea. Warto też sięgać po produkty, które w składzie mają niacynamid. Ma on silne działanie przeciwzapalne, ale i łagodzi podrażnienia. Do tego odbudowuje warstwę lipidową skóry, tworząc na niej film ochronny. Należy również stosować kremy, które mają działanie nawilżające i kojące. Dobrze jeżeli w składzie znajduje się woda termalna, a także neurosensyna wykazująca silnie właściwości kojące. Zmniejsza ona częstotliwość występowania stanów zapalnych.

Mniej stresu to mniej objawów skórnych

Czasami czynnikami drażniącymi może być kurz czy roztocza. Nie zawsze w 100% można wyeliminować czynniki powodujące alergię. Jednak intensywność objawów można zmniejszyć, stawiając na odpowiednią pielęgnację, ale też prowadząc zdrowy styl życia. Oczywiście nie wystarczy tylko wprowadzenie zdrowej diety opartej na warzywach. Należy również pamiętać o tym, że stres może nasilać objawy. Stąd trzeba zastanowić się nad tym, jak wyeliminować czynnik stresogenny.

Rzecz jasna nie zawsze jest to możliwe. Można natomiast wprowadzić zasady do swojego życia, dzięki którym rzeczywiście lepiej będziecie radzić sobie ze stresem. Bardzo ważna jest tutaj aktywność fizyczna, najlepiej codzienna. Do tego trzeba znaleźć czas na drobne przyjemności, czyli rzeczy, które rzeczywiście sprawiają Wam przyjemność. Może być to oglądanie serialu czy czytanie książki. Ważne jest to, abyście przy tych czynnościach rzeczywiście wypoczywali.