The Five Minute Journal – Dziennik wdzięczności – Codzienna praktyka

Dzisiaj podzielę się z Tobą techniką  wdzięczności, którą praktykuję od co najmniej 2 lat z dużym powodzeniem i efektem. Pozwoliła mi ona dostrzegać ogrom obfitości, która mnie otacza każdego dnia i czuć wdzięczność za to co mnie spotyka. Tym samym moje życie stało się pełniejsze, szczęśliwsze i bardziej świadome.

Codzienna praktyka – „The Five Minute Journal” całkowicie zmieniła moje postrzeganie świata i dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą jak również i Ty możesz już dzisiaj zacząć wprowadzać zmiany. Potrzebujesz jedynie czysty zeszyt, coś do pisania i gotowość do zmian.

pisanie

Pióra to moja odwieczna miłość

Zawsze wybieram papier ponad elektronikę i pióro ponad długopis. Styl, elegancja i ten swoisty flow pisania. Cieszy oczy i usprawnia cały proces zmian. Dla mnie sama estetyka jest równie ważna jak praca z dziennikiem . Na zdjęciu zamieściłam link do pióra, które uwielbiam Pelikan M 200 w bursztynowym odcieniu. Miłość!

Co możesz osiągnąć dzięki praktyce wdzięczności?

Nasz umysł w toku rozwoju – od dzieciństwa po dzień dzisiejszy-  został „zaprogramowany” w sposób, który bezbłędnie dostrzega i wyszukuje negatywy, każdego dnia i w każdej sytuacji.  W mistrzowski sposób jesteśmy w stanie wykryć deficyty i wszystko to, co nam nie odpowiada. Automatycznie skupiamy się na niedoborach, w zasadzie już nawet i skupiać się nie musimy bo natychmiast to wychwytujemy. Bez wysiłku. Codziennie. Tak zostaliśmy wychowani, w dostrzeganiu niedostatku.

A co byś powiedziała, na zmianę? Na zmianę, która pozwoli Ci przeprogramować mózg, by równie szybko i bezbłędnie zaczął wychwytywać to, co jest w Twoim życiu dobrego, tak abyś zaczęła dostrzegać całą obfitość jaka Cię otacza, mimo wszelkich przeciwności. 

Tak, to jest możliwe, ale będzie wymagało codziennej pracy i zaangażowania, aby zmienić stary program postrzegania, na ten uzupełnienie nowy, dzięki któremu w Twoim życiu zapanuje wdzięczność, która niczym kula śnieżna przyciągnie jeszcze więcej dobra i obfitości do Twojego życia.

Jest bardzo wiele technik praktykowania wdzięczności. Mnie najbardziej spodobało się pisanie każdego dnia „The Five Minute Journal„, który wydaje mi się być najlepiej wyważonym środkiem do osiągnięcia celu.

 

 

Jak zacząć pisać The Five Minute Journal?

Na początek potrzebujesz zeszyt, ja używam – LEUCHTTURM1917 Bullet Journal, ale możesz też kupić gotowy do tego typu praktyki. Będziesz w nim zapisywać dzień po dniu odpowiedzi na 5 pytań. Pozwolą Ci one zacząć dostrzegać co dobrego Cię otacza i tym samym otworzą drogę do płynącej z serca wdzięczności.

Codziennie rano odpowiadasz na 3 pierwsze pytania, kolejne 2 będą podsumowaniem minionego dnia i uzupełnisz je przed pójściem spać.

 

 

 

 

 

CODZIENNIE PYTANIA:

  1. Jestem wdzięczna za…. ( piszesz 3 rzeczy, od bardzo prostych po te życiowe, cokolwiek przychodzi Ci do głowy) warto poszerzyć wdzięczność o dodatkowe opisanie emocji np. 
Jestem wdzięczna za wspólny obiad z dziećmi bo czuję wtedy szczęście, miłość i spełnienie.

2.   Co sprawi, że dzisiejszy dzień będzie cudowny ( napisz         3 rzeczy).
 
3.  Codzienna afirmacja. Jestem…….(dokończ).
 
4.  Cudowne rzeczy jakie się zadziały dzisiejszego dnia ( napisz 3).
 
5. Co mogłam zrobić, aby dzisiejszy dzień był jeszcze lepszy? (Ja to pytanie zmodyfikowałam za Karoliną Sobańską na : Czego się dzisiaj nauczyłam?/ Jaką lekcję wyniosłam z dzisiejszego dnia?

 

I to już cała praktyka, którą możesz wykonywać każdego dnia, by Twoja głowa nauczyła się inaczej pracować. Gwarantuję Ci, że po kilku miesiącach samoistnie zaczniesz dostrzegać jakie piękno Cię otacza.
Twoja droga rozwoju osobistego właśnie się zaczyna. Szczęśliwej podróży. Jestem z Tobą.

PODOBNE
KOMENTARZE