Pranie ubrań zgodnie ze wskazówkami producenta – jak to zrobić?
Każdy z nas, kupując nowe ubranie, wychodzi z założenia, że nowy element szafy będzie służyć przez lata. By jednak tak było, musimy zwrócić uwagę na najważniejsze zasady, które pozwolą nam utrzymać spodnie, bluzę lub koszulkę w doskonałej kondycji. Zasady te nie są wiedzą tajemną – wystarczy spojrzeć na symbole widoczne na metce. Co one oznaczają? Już tłumaczymy.
Symbole związane z praniem odzieży
Zacznijmy od omówienia legendy symboli, które mają największe znaczenie w kontekście utrzymania naszej odzieży w doskonałym stanie. Dzisiaj, gdy praktycznie każda automatyczna pralka dysponuje kilkunastoma programami prania, ciężko wybrać nam ten odpowiedni, w którym nasze ubrania z jednej strony będą odpowiednio wyprane, ale także wyjdą z bębna nieuszkodzone.
Priorytetem będzie temperatura prania z wykorzystaniem odpowiedniego detergentu. Tutaj sprawa jest prosta – o optymalnej temperaturze prania informuje nas symbol miski z wodą, który wzbogacony jest o konkretną liczbę kropek lub konkretną liczbę stopni Celsjusza, w których ubranie będzie idealnie wyprane. Wracając do kropek:
- jedna kropka oznacza możliwość prania maksymalnie w 30°C
- dwie kropki oznaczają możliwość prania maksymalnie w 40°C
- trzy kropki oznaczają możliwość prania maksymalnie w 60°C
- cztery kropki oznaczają możliwość prania maksymalnie w 90°C.
Jako ciekawostkę warto jeszcze podać przykład symbolu przekreślonego miski, która symbolizuje zakaz prania odzieży na mokro. Zdarza się to jednak bardzo często i dotyczy niezwykle specyficznych materiałów.
Symbole związane z suszeniem odzieży
Z doświadczenia wiemy, że zalecenia producenta w zakresie suszenia odzieży są przez nas lekceważone, a co więcej, wielu z nas w ogóle nie ma świadomości, że takowe w ogóle istnieją. Warto jednak pamiętać, że utrzymanie odzieży w idealnym stanie przez lata uwarunkowane jest poznawaniem i stosowaniem się do tych zaleceń.
Symbole związane z suszeniem oznaczone są kwadratem i kółkiem. Taki symbol zapewnia możliwość suszenia odzieży w suszarce bębnowej. Dodatkowe kropki pojawiające się w środku okręgu podpowiadają, w jakiej temperaturze suszyć ubrania. Odpowiednio jedna kropka to suszenie w niskiej, dwie w średniej a trzy w wysokiej temperaturze.
Dodatkowo często trafić możemy na symbol zalecający na suszenie delikatne lub bardzo delikatne – odpowiednio jedna lub dwie poziome linie pod kwadratem i okręgiem. Dodatkowo natrafić możemy na zalecenia związane z wykręcaniem odzieży, suszeniem pionowym, poziomym lub koniecznością suszenia w cieniu. Wszystkie symbole zapewniające odpowiednie potraktowanie nowego ubrania po praniu znajdziemy na stronie producenta pralek i suszarek.
Symbole związane z prasowaniem odzieży
Czas na prasowanie – żmudny obowiązek, który jednak wykonany z odpowiednią uwagą pozwoli na utrzymanie naszych ubrań w doskonałej kondycji. I również tutaj producenci spodni, koszul, sukienek czy swetrów pomagają nam w dostosowaniu parametrów żelazka do specyfiki elementu garderoby.
Symbol żelazka to zezwolenie na prasowanie odzieży. Jeśli w środku żelazka znajdziemy kropki, te wskazują nam, podobnie jak przy suszeniu, w jakiej temperaturze będziemy mogli bezpiecznie wyprasować materiał:
- 1 kropka – 110 stopni Celsjusza
- 2 kropki – 150 stopni Celsjusza
- 3 kropki – 200 stopni Celsjusza.
W niektórych ubraniach znajdziemy także przekreślony symbol żelazka, symbolizujący brak możliwości prasowania lub przekreślony symbol żelazka, pod którym znajdziemy trzy kreski symbolizujące wodę. Oznacza to, że możemy prasować pod warunkiem, że nie wykorzystamy pary.
To zadziwiające, jak poprawimy stan naszej garderoby, gdy zaczniemy stosować się do wskazówek producenta. Być może zajmie nam to nieco więcej czasu, ale różnica będzie widoczna już po pierwszym praniu.
Zawsze na czasie?
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!