Jak zacząć praktykować jogę . Poradnik dla początkujących

Początki są zawsze trudne. Towarzyszy im często niepokój, lęk przed ośmieszeniem, czy też brak motywacji – bo trudne, bo nie umiem, bo się nie uda. Te wszystkie emocje są normalne, zaakceptuj je i przyjrzyj się im. Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość. Jesteś tutaj i czytasz te słowa. Pamiętaj, nie ma przypadków i nic nie dzieje się bez powodu. A powodem dla którego dziś tutaj jesteś jest chęć rozpoczęcia praktyki jogi, a ja postaram się Cię przekonać, że jest to cholernie dobra decyzja.

Jak zacząć praktykować jogę ?

Zwyczajnie. Zrób ten pierwszy krok. Nie myśl już dłużej, nie po to tu jesteś. Wiem, że za chwilę znajdziesz milion wymówek: „Jestem za mało rozciągnięta”, „Ośmieszę się”, „Wszyscy się będą patrzeć”, „Nie dam rady”. Zaskoczę Cię, każda z tych  osób, które wykonują teraz asany bez problemu, też kiedyś zaczynała i najpewniej miała podobne myśli. Ja też takie miałam.

 

Znajdź kanał jogowy na YouTube

Jeżeli lęk przed ośmieszeniem się mocno hamuje Cię, dobrym sposobem będzie rozpoczęcie praktyki w domu. Zapoznasz się z podstawami i zdecydujesz czy jest to ścieżka dla Ciebie.

Wpisz w wyszukiwarkę YouTube rodzaj jogi jaki Cię interesuje, bądź keyword „joga dla początkujących„.

Ze swojej strony mogę Ci polecić kanały anglojęzyczne: YogaWithTim, BohoBeautifull Yoga czy też KinoYoga z którą ja zaczynałam.

 

 

Znajdź inspirację w Social Mediach, znajdź jogowy portal lub poczytaj bloga w tej tematyce

Lubię czerpać inspirację z ludzi, którzy mi imponują. Dostaję wtedy pozytywnego kopa i zaczynam myśleć, ja też tak mogę. Dlatego śledzenie jogowych kont na Instagramie np @dagajoga napędza mnie całą masą pozytywnej energii i pcha do działania i pracy nad sobą. Znajdź swoje inspiracje.

Wybierz styl jogi dla siebie

Jest wiele rodzajów jogi, pisałam o tym wcześniej na blogu, zapraszam do zapoznania się z artykułem.

 

Poczytaj, zastanów się i wybierz czy wolisz jogę szybką, dynamiczną i wymagającą kondycyjnie taką jak asthanga joga czy, vinyasa joga, czy też chciałabyś dłużej pozostać w pozycji i bardziej się zrelaksować- yin joga, hatha joga.

 
 
 
 
Zapisz się na lekcje jogi

To ścieżka, którą najbardziej Ci polecam. Pod okiem doświadczonego nauczyciela poznasz technikę wykonywania asan ( pozycji jogi) i nie zrobisz sobie przy tym krzywdy. Jeżeli to wstyd Cię paraliżuje, wybierz szkołę bardziej kameralną i poranne zajęcia, wtedy najmniej jest ludzi.

Co potrzebujesz przed pierwszą lekcją jogi?

Dobra energię i gotowość na nowy początek. To najbardziej. Poza tym zaopatrz się w dobrą matę do jogi . Będzie stanowiła Twój mały wszechświat! Wybierz grubszą najlepiej 5mm o dobrej przyczepności. Szerzej pisałam o tym tutaj:

– Przeczytaj: Jak wybrać matę do jogi?

Jeśli zamierzasz praktykować jogę w domu, dodatkowo zakup klocki do jogi oraz pasek do jogi, będą to niezbędne pomoce podczas każdej praktyki, szczególnie na początku.

W co ubrać się na zajęcia jogi ?

Ubierz się przede wszystkim wygodnie. Ubranie nie powinno krępować Ci ruchów. Joga do  m.in rozciąganie, zatem odzież musi być również rozciągliwa. Najlepszym wyborem będą legginsy do jogi i wygodny top bądź bluzka. Ćwiczymy na boso, nie potrzebujesz obuwia, ani skarpetek.

 
Pierwsze zajęcia jogi

Wybierz się wcześniej, spóźnienie i konieczność wejścia na pełną salę będzie powodowała dodatkowy dyskomfort. Zajmij miejsce blisko nauczyciela, pozwoli Ci to dokładnie zobaczyć jak poprawnie wykonać asanę. Wyłącz telefon, lepiej niech nie dzwoni jak będzie panowała cisza na sali. Skup się na sobie, gwarantuję Ci, nikt się na Ciebie nie patrzy i nie ocenia, każdy skupiony jest na własnej praktyce.

 

 

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do zrobienia pierwszego kroku. Stań na macie już dziś, teraz. To pierwszy krok do zupełnie nowego życia, a praktyka czyni mistrza. Trzymam kciuki za Ciebie. Do zobaczenia gdzieś tam, kiedyś na macie.

PODOBNE
KOMENTARZE