Topowe marki kosmetyków – luksus warte swojej ceny czy tylko huczna reklama?

W życiu każdej kobiety pewne produkty kosmetyczne to nie tylko użytkowa konieczność, ale wręcz rytuał, który pozwala poczuć się pięknie i zadbane. Często jednak dostępność kosmetyków, szczególnie tych luksusowych, związana jest z ich wygórowanymi cenami. Czy warto inwestować w drogie luksusowe kosmetyki, cz. 8? Czy marki kosmetyczne nie robią z nas hollywoodzkich "celebrities", którym koniecznie trzeba "tyle samo" kupić rajstopy, co cała pochodząca z Gwinei Bissau w ciąży i przecież tak, tak bardzo skąpo ubrana koleżanka Kardashian?

Droga i warta swojej ceny

Inwestycja w drogie kosmetyki to przede wszystkim pewność, że dostajemy produkt najlepszej jakości. O tym, że premium to premium, nie ma co dyskutować. Albo mamy, albo nie mamy drogiej formuły, która przynajmniej w teorii, ma sto razy lepsze składniki niż pokrewny produkt ze średniej półki. Z reguły te drogie marki to takie, które przeznaczają ogromne ilości badań, testów i składników, co bezpośrednio przekłada się na jakość i skuteczność stosowanych produktów. Bardzo często są to specjalistyczne kosmetyki, których nie kupimy w drogerii, a jedynie w drogich sklepach kosmetycznych lub w zamkniętych klubach beauty.

Reklama, a cena

Wiele marek kosmetycznych korzysta z zasady, że im produkty droższe, tym bardziej eleganckie i ekskluzywne. W końcu ludzie lubią mieć to, czego nie ma każdy. Na rynku jest na przykład kosmetyczna woda różana, która kosztuje około 5 złotych, ale jest również woda różana luksusowa, która kosztuje ponad 300 złotych. Różnica w cenie jest z powodu "towarowej magii" i pakietu wizualizacji, który stosuje producent. Takie marki stawiają przede wszystkim na wizerunek i wynikające z niego emocje, czyli chęć nabycia produktów premium przede wszystkim przez efekt prestiżu, który oni oferują.

Czy kupowanie drogich kosmetyków to samo-oszustwo?

Na podobnych zasadach działa moda na drogie sklepy, w których klienci rzucają się na towary sygnowane dużymi markami. W takim przypadku często można odnieść wrażenie, że ludzie kupują coś, co wcale nie jest lepsze ani skuteczniejsze niż produkty dostępne na półkach w dyskoncie, ale po prostu posiada w sobie pewną tajemniczość i prestiż.

Najważniejsze to jednak pamiętać, że każdy ma swój gust i własne preferencje. I to nie zawsze musi być drogie kosmetyki. To, na co warto wydać swoje pieniądze, to kosmetyki, których stosowanie daje nam satysfakcję i które dopasowane są dokładnie do naszego typu skóry, włosów i naszych potrzeb.

Podsumowanie

Droga-kosmetyka-czy-warta-ceny, to zagadnienie, które każdej z nas zapewne przyszło do głowy przynajmniej raz w życiu. Drogie kosmetyki to przede wszystkim gwarancja najlepszej jakości, ale niekoniecznie muszą być uniwersalnym narzędziem do pielęgnacji. Czasem warto zainwestować więcej, by mieć produkt, który zdziała cuda na skórze. Ale trzeba pamiętać, że same produkty są tylko jednym z elementów składających się na efektywne dbanie o urodę, wzbogacenie i regularność pielęgnacji jest kluczowe.