Sprawdź jakie korzyści niesie za sobą aromaterapia

Zmysły pozwalają nam nie tylko poruszać się w naszym otoczeniu, ale także lepiej poznawać świat: doświadczać go mocniej i głębiej. Jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej niesamowitych zmysłów człowieka jest zmysł węchu. Aromaterapia wykorzystuje nasz węch, a za sprawą zapachów oddziałuje się na umysł i ciało człowieka w celu osiągnięcia korzyści zdrowotnych i relaksacyjnych. Co dokładnie daje aromaterapia i czy można przeprowadzić ją u siebie w domu?

Czym jest aromaterapia?

Słowo „aromaterapia” można by dosłownie opisać jako „leczenie zapachem”. I coś w tym naprawdę jest! Okazuje się, że stosowanie terapii zapachowych może pomóc w wielu dolegliwościach związanych z dzisiejszym stylem i pędem życia. Woń olejków eterycznych działa kojąco na nerwy, uspokaja umysł i odczuwalnie odpręża, ułatwia zasypianie. Co więcej, niektóre olejki wykazują także działanie lecznicze na skórę i mięśnie, dlatego wykorzystuje się je zarówno w kosmetyce, jak i w fizjoterapii. Dobrym przykładem może być chociażby olejek lawendowy, który nie tylko uspokaja psychikę, ale rozluźnia spięte mięśnie – wystarczy wykonać masaż z jego wykorzystaniem lub dodać kilka kropli do kąpieli… Niektóre olejki do aromaterapii działają przeciwbakteryjnie, a inhalacje pomagają szybciej przezwyciężyć różne infekcje…

Każdego dnia jesteśmy narażeni na niekorzystne czynniki. Dlatego warto zadbać o siebie i zapewnić sobie odrobinę kojącego i uzdrawiającego relaksu. Takie zapachowe SPA można zorganizować we własnym domu, zaopatrując się w olejki eteryczne oraz odpowiednie dyfuzory zapachowe.

Aromaterapia podczas kąpieli

Co lepsze – kominki czy dyfuzory zapachowe?

Kominki zapachowe do popularny dodatek do naszych mieszkań: wystarczy w przeznaczone miejsce wlać wody z kilkoma kroplami olejku i zapalić świeczkę, aby aromat rozniósł się po całym pomieszczeniu. Dyfuzory zapachowe to z kolei nowoczesne urządzenia, w których zastosowano technologię zimnej dyfuzji. W cyklicznych odstępach rozpylają one delikatną, zapachową mgiełkę. Wystarczy wcześniej napełnić je wodą z dodatkiem wybranego olejku eterycznego.

Dyfuzory zapachowe posiadają kilka istotnych zalet:

  •  Do ich działania nie potrzeba używać świeczek i ognia – są bezpieczniejsze (zwłaszcza jeśli w domu mamy dzieci lub zwierzęta);
  • Można regulować intensywność aromatyzacji i dostosować ją do naszych preferencji oraz wielkości pomieszczenia;
  • Część dyfuzorów pełni jednocześnie funkcję nawilżaczy powietrza i dekoracyjnych lamp.

kominki i dyfuzory zapachowe

Jakie olejki eteryczne warto kupić?

Na rynku znaleźć można wiele produktów, warto jednak wiedzieć, że olejek olejkowi nierówny. Aby czerpać pełne korzyści terapeutyczne i prozdrowotne z aromaterapii, należy postawić na w pełni naturalne olejki eteryczne – nie powinny one zawierać żadnych syntetycznych dodatków czy chemicznych wzmacniaczy zapachu. Wtedy możemy być pewni bezpieczeństwa i właściwości danego olejku.

Olejek zapachowy

A jak znaleźć jakościowy produkt? Należy dokładnie czytać skład każdego olejku. Pośród godnych uwagi, naturalnych produktów olejki Doterra (marka oferuje także nowoczesne dyfuzory zapachowe oraz suplementy diety tworzone na bazie naturalnych ekstraktów). Olejki Doterra to w pełni naturalne ekstrakty roślinne, pozyskiwane z roślin zebranych we właściwym momencie roku i destylowane w taki sposób, aby pozyskać z nich jak najwięcej wartości odżywczych. Choć ich cena nie jest najniższa, to w zamian otrzymujemy nie tylko najwyższej jakości wyrób, ale także mocno skondensowany olejek, który wystarczy dłużej.

Olejek eteryczny