Pomadka ochronna do ust dla sportowców – jakie parametry powinna spełniać?

Pomadki ochronne chronią usta przed wysuszeniem i pierzchnięciem prowadzącym do bolesnych pęknięć i drobnych ranek. Pokrywają usta warstwą ochroną, która natłuszcza i nawilża cienką skórę warg, a także asekuruje je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Produkty do pielęgnacji ust są szczególnie polecane osobom, które pracują na świeżym powietrzu i sportowcom trenującym na łonie natury. Jakie cechy zatem powinna mieć wysokiej jakości pomadka ochronna w przypadku sportowców?

Pomadki w sztyfcie do ochrony i pielęgnacji ust  

Pomadki ochronne w sztyfcie przypominają kształtem tradycyjną szminkę. Są małe i z powodzeniem można je schować do kieszeni, a nawet trzymać w dłoniach. Stanowią zatem idealny wybór dla osób, które intensywnie uprawiają aktywność fizyczną. Zwłaszcza że odpowiednia pielęgnacja ust wymaga ciągłej konsekwencji w pielęgnacji.  

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że pomadka ochronna do ust jest kosmetykiem, który oprócz nawilżania i odżywiania ust skutecznie zabezpiecza czerwień wargową przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.   

Pomadka w sztyfcie może zawierać bowiem w składzie zbawienne dla ust

 • witaminy A i E.
 • Lanolinę,
 • masło kakaowe,
 • Shea
 • lub oleje roślinne.

Są to naturalne składniki, które idealnie odżywiają skórę warg, regenerują ją i uelastyczniają. Produkty do pielęgnacji ust mogą również mieć w swoim składzie

 • pantenol,
 • miód.
 • Wosk pszczeli
 • czy kwas hialuronowy przynoszące natychmiastową ulgę popękanym i spierzchniętym ustom.  

W przypadku sportowców odżywcza pomadka ochronna do ust powinna zawierać również filtry UV. Ponieważ asekurują one skórę warg przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.  

Kiedy stosować pomadki do ust?  

Ponieważ usta nie posiadają gruczołów łojowych i są dodatkowo mocno wrażliwe, pomadki ochronne są wręcz niezbędne przy długotrwałym przebywaniu na powietrzu. Usta są bowiem wówczas szczególnie mocno narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Ponadto wskazaniami do stosowania produktów do ochrony ust są takie symptomy jak

 • pieczenie,
 • nadmierne przesuszenie,
 • pęknięcia
 • i drobne rany ust.

Jednakże najlepszym rozwiązaniem jest codzienna pielęgnacja z zastosowaniem pomadki. Ponieważ jest to jedyna metoda pozwalająca uniknąć przykrych dolegliwości.  

Etapem wymagającym szczególnej pielęgnacji warg jest bezsprzecznie okres jesieni i zimy. Jest to bowiem przestrzeń czasowa szczególnie narażająca usta na działanie chłodnych wiatrów. I niskich temperatur, prowadzących do błyskawicznego przesuszenia skóry ust. Natomiast etap lata w wyniku wysokich temperatur sprzyja pieczeniu i pękaniu warg.  

Ochrona ust przed pękaniem i wysuszeniem  

Ponieważ skóra ust jest zdecydowanie cieńsza od skóry twarzy czy innych części ciała i dodatkowo nie posiada żadnych gruczołów, jest zupełnie bezbronna wobec czynników atmosferycznych przez cały rok. W związku, z czym codzienna ochrona skóry warg zwłaszcza przez sportowców trenujących na dworze ma olbrzymie znaczenie dla zdrowego wyglądu ust i ich sprawnego funkcjonowania. Warto zatem chronić skórę warg stosując pomadki ochronne. Zwłaszcza że korzystanie z nich nie wymaga wysiłku, a pielęgnacja zabezpiecza przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.