Krzesło czy fotel – co wybrać do pracy?

Wybór odpowiedniego mebla do pracy siedzącej ma olbrzymi wpływ na wydajność oraz zdrowie korzystających z nich osób. Do najczęściej wybieranych należą krzesła oraz fotele biurowe. Podpowiadamy, czym się od siebie różnią i o czym należy pamiętać podczas ich zakupu.

Fotel a krzesło biurowe – różnice

Przede wszystkim fotele biurowe wyróżniają się większą masą i gabarytami od krzeseł. Ponadto dają szersze możliwości, jeśli chodzi o zakres regulowania wysokości oparcia lub podłokietników. Zazwyczaj sprawdzają się w razie konieczności spędzania wielu godzin przy biurku. Poza tym takie fotele wyróżniają się bardziej skomplikowaną konstrukcją od krzeseł. Ich siedzisko powinno być wykonane z materiału zapewniającego odpowiednią przewiewność. Fotele biurowe sprawdzają się w pomieszczaniach o dużym metrażu, ponieważ zajmują więcej miejsca od krzeseł.

Krzesło biurowe – kiedy się sprawdzi?

Krzesła biurowe są mniejsze od foteli i dlatego zdają egzamin zarówno w dużych, jak i w niewielkich pomieszczeniach, przykładowo w home office, które jest urządzone w małym pokoju lub w niedużej strefie będącej częścią większego wnętrza. Przyjmuje się zasadę mówiącą, że krzesła sprawdzają się w sytuacjach, w których pracownik spędza przy biurku nie więcej niż 5-6 godzin dziennie. W przypadku przekroczenia tego limitu bardziej komfortowa opcja to fotel.

Oczywiście, ta zasada nie tyczy się wszystkich, a ostateczny wybór powinien zależeć od indywidualnych preferencji każdej osoby. Wybierając krzesło biurowe, należy zwrócić uwagę na jego wysokość, która powinna być dostosowana do wymiarów w biurka. Jest to bardzo istotna kwestia, a jej bagatelizowanie może skutkować niemożliwością zachowania prawidłowej postawy w trakcie siedzenia. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że odległość pomiędzy siedziskiem a biurkiem powinna wynosić minimum 20-30 centymetrów. Jeżeli będzie ona mniejsza to osoba siedząca na krześle, będzie miała spore trudności ze swobodnym trzymaniem nóg pod blatem w czasie pracy.

Najważniejsza jest ergonomia

Niezależnie od tego, czy stawia się na krzesło, czy na fotel, to podczas takich elementów wyposażenia, należy zwracać uwagę na ich ergonomię. Wybrany model powinien być dopasowany do kształtów użytkownika oraz ruchów jego ciała. Bardzo istotne element to oparcie, które powinno być wyprofilowane w sposób odpowiadający kształtowi ludzkiego kręgosłupa. Z tego powodu, warto stawiać na modele z siedziskiem w kształcie litery S. Ponadto dużą popularnością cieszą się modele z podparciem lędźwiowym.

Duże znaczenie odgrywa również wysokość oparcia. Kolejna ważna kwestia to głębokość siedziska. Warto stawiać na modele dające wsparcie dla minimum 1/2 długości ud. Poza tym, dobrym rozwiązaniem okażą się wygodne siedziska lekko opadające w dół, co likwiduje problem ewentualnego uciskania ud. Jak widać istnieje kilka rzeczy, na które warto zwracać uwagę, aby w pełni cieszyć się z zakupu nowego fotela. Taki zakup powinien być dobrze przemyślany, w końcu z tego mebla będziemy wielokrotnie korzystać.

Artykuł sponsorowany