Preparaty z witaminą A | Retinol czy retinoidy w pielęgnacji anty-aging?

Dzisiaj postaram się wyjaśnić na czym polega różnica pomiędzy retinolem, a retinoidami, i co tak naprawdę jest najskuteczniejszew terapii przeciwstarzeniowej. Zapraszam!

Retinol czy Retinoidy?

 

„Pochodne witaminy A” od lat znane są ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych.Stanowią one częsty składnik produktów pielęgnacyjnych takich jak serum, lotion czy krem. Specjalistyczne maski czy peelingi chemiczne, również wzbogacone bywają retinolem i z powodzeniem są stosowane w zabiegach „anty-aging„.  Jeśli zastanawiasz się co powinnaś stosować „retinol czy retinoidy„? To zapraszam to zapoznania się z poniższym tekstem.

 

Pochodne witaminy A w walce ze starzeniem

Zanim rozpoczniemy naszą własną walkę o młodszą i jędrniejszą skórę opartą na „pochodnych witaminy A” powinniśmy nabyć podstawową wiedzę o tych substancjach . Wiele razy zadawałam sobie pytanie „Retinol czy retinoidy powinnam zastosować ?”. Warto zdawać sobie sprawę, że nie są to do końca te samę substancje!

Retinol (naturalny retinoid)

Retinol znajdziemy w większości kremów i produktów pielęgnacyjnych zarówno tych aptecznych jak i dostępnych w perfumeriach, natomiast retinoidy (metabolity retinolu – tretynoina, izotretynoina) znajdują się w preparatach o różnych stężeniach i są  wydawane na receptę.

Preparaty z retinolem” są zdecydowanie łagodniejszą formą pielęgnacji niż retinoidy. Nie podrażniają i nie złuszczają skóry w takim stopniu co ich metabolity, przez co tolerancja tego typu produktów jest zdecydowanie lepsza , a wprowadzenie retinolu nie wymaga długiego okresu wstępnego. Niestety minusem jest też zdecydowanie słabszy spodziewany efekt. Niemniej jednak to retinol będzie korzystną alternatywą dla osób ze skórą wrażliwą , które nie tolerują dość inwazyjnej terapii retinoidami.

 

Retinoidy

Retinoidy od wielu lat stosowane były do walki z trądzikiem, jednak wykazano również ich „działanie anty-aging” w toku przewlekłego stosowania.

Jakie jest działanie retinoidów?”

Retinoidy wywołując miejscowy stan zapalny i drażniący- stymulują produkcje kolagenu i elastyny dzięki czemu skóra z czasem staje się bardziej elastyczna, sprężysta i zliftingowana. Nie są to zmiany jakie zaobserwujemy po kilku tygodniach, a raczej po wielu miesiącach regularnego używania.
Kolejnym mechanizmem ich  działania jest złuszczanie naskórka  przez co dochodzi do wypłycenia zmarszczek oraz redukcji przebarwień.

Jak stosować retinoidy?

Kurację początkowo zaczynamy od najmniejszych dostępnych stężeń preparatów i stosujemy przez 2-3 tygodnie raz w tygodniu. W pierwszym okresie wprowadzania skóra może być podrażniona, zaczerwieniona i swędząca. Najczęściej będzie się  złuszczać, a u niektórych osób na początku może  pojawić się wysyp trądziku. Stąd retinoidy wprowadzamy i stosujemy ostrożnie, powoli zwiększając częstotliwość i stężenie produktów. Z czasem zaczynamy nakładać kremy 2 razy w tygodniu, aż dojdziemy do aplikaci w trakcie codziennej pielęgnacji. W kolejnym kroku zwiększamy stężenia produktu. Preparaty z retinoidami stosujemy wieczorem, ze względu na same właściwości pochodnych witaminy A- które to rozpadają się pod wpływem światła, jak również z powodu mechanizmu uwrażliwienia naszej skóry na słońce, co przy nieodpowiedniej pielęgnacji może skutkować przebarwieniami. Retinoidy możemy nakładać bezpośrednio po umyciu na skórę twarzy, szyję i dekolt (nigdy w okolice oczu), lub po 30 minutach od nałożenia swojej podstawowej pielęgnacji- serum i kremu.

Najważniejszym elementem kuracji pochodnymi witaminy A jest używanie stabilnych filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania. Conajmniej SPF 50 PA+++. Pamiętajcie filtr nakładamy co 2 godziny, tylko wtedy jest skuteczny!
Ważne jest również odpowiednie nawilżanie podrażnionej skóry oraz stosowanie łagodnych preparatów do demakijażu. W trakcie terapii nie można chodzić do solarium , opalać się czy też wykonywać peelingów na bazie kwasów.

 

 

Terapia Retinoidami
Terapia Retinoidami

 

Ja swoją przygodę z pochodnymi witaminy A rozpoczęłam kilka tygodni temu. W kolejnym wpisie podzielę się z wami swoim doświadczeniem, efektami oraz produktami jakie aktualnie używam.

Jeśli masz jakieś pytania związane z taką pielęgnacją zapraszam do kontaktu.

Tutaj znajdziesz informacje o zabiegu „wypełniania bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowymKLIK.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.