Jak złagodzić objawy pinkeye?

Pinkeye, czyli spojówkowe zapalenie gałki ocznej, jest jedną z najczęstszych infekcji ocznych. Często jest spowodowane przez wirusy lub bakterie, ale może być również skutkiem alergii lub reakcji na jakiś składnik w kosmetykach lub lekach. Infekcja objawia się zaczerwienieniem, łzawieniem, swędzeniem i pieczeniem oczu, a razem z tym często pojawiają się objawy przeziębienia, takie jak katar, kaszel i ból gardła.

Leczenie pinkeye

Zanim przejdziemy do omówienia sposobów na złagodzenie objawów pinkeye, warto wiedzieć, że zakażenie to zazwyczaj trwa od kilku dni do dwóch tygodni i w większości przypadków samoistnie się wyleczy. Jednakże, żeby złagodzić ból i dyskomfort, można zastosować kilka prostych domowych sposobów.

Oczyszczanie oczu

Aby złagodzić zaczerwienienie i pieczenie oczu, warto oczyszczać je co kilka godzin chłodnym płynem. Można to zrobić za pomocą kompresów z mocno schłodzonej wody lub herbaty. Taki kompres warto przyłożyć na zamknięte oczy i pozostawić na około 15 minut.

Kropienie oczu

Dobrym sposobem na złagodzenie objawów pinkeye jest również kropienie oczu roztworem soli fizjologicznej, który można zakupić w aptece. Można również wykonać taki roztwór samodzielnie, rozpuszczając w szklance przegotowanej wody jedną łyżeczkę soli morskiej. Tak przygotowany roztwór wlewamy do specjalnej pipetki lub odrobiną podnosimy za pomocą lekko zgiętej łyżeczki, a następnie kroplujemy sobie roztwór w każde oko. Uwaga: przed kontaktem ze skórą wokół oczu, zaleca się przytrzymanie chusteczki higienicznej.

Leczenie farmakologiczne

W przypadku ostrego spojówkowego zapalenia gałki ocznej warto skonsultować się z lekarzem i w niektórych przypadkach zastosować leki antybiotykowe. Lekarz może przepisać krople lub maści do oczu, które pomogą zwalczyć bakterie i usunąć objawy infekcji.

Podsumowanie

Pinkeye jest chorobą, która może wystąpić u każdego. Choć objawy mogą być bardzo dokuczliwe, to jednak w większości przypadków infekcja samoistnie się wyleczy. Jeśli jednak chcesz złagodzić objawy, warto regularnie oczyszczać oczy chłodnym płynem, kropić je solą fizjologiczną lub skonsultować się z lekarzem i skorzystać z leków antybiotykowych.