Najmodniejsze meble ogrodowe

Sezon na przebywanie w ogrodzie od świtu do zmierzchu trwa już jakiś czas. Jeśli jeszcze nie masz mebli ogrodowych, to ostatni dzwonek, by je kupić i umeblować ogród. Nie wiesz, na jakie meble się zdecydować? Podpowiemy ci, czego będziesz potrzebować i na co zwrócić uwagę przy zakupach.

Stoły i krzesła – klasyczny i praktyczny zestaw ogrodowy

Trudno wyobrazić sobie umeblowanie ogrodu, w którym będziemy wypoczywać przez całe lato, bez stołu i krzeseł. To tu będziemy jeść, grać w planszówki, przyjmować gości, być może czasem pracować.

Stoły i krzesła ogrodowe mogą przyjąć klasyczną lub bardzo nowoczesną formę. Do klasyki należą meble drewniane (w przypadku mebli ogrodowych wymagają odpowiedniej impregnacji), w nowocześniejszych odsłonach do głosu dochodzą metal i szkło, a także technorattan.

Opcjonalnie można zamiast stołu i krzeseł wybrać niski stolik kawowy i sofę lub narożnik. To opcja dla osób, które posiłki wolą spożywać w domu lub nie przeszkadza im niekomfortowa wysokość stołu.

Meble tarasowe z technorattanu, fot. Ogrodosfera.pl

Meble tarasowe z technorattanu, fot. Ogrodosfera.pl

Fotele, leżaki, huśtawki, hamaki

Meble ogrodowe to bardzo często meble jednoosobowe, służące do relaksu, wypoczynku, spokojnej lektury lub drzemki. Wybór jest bardzo duży, począwszy od klasycznych drewnianych leżaków i leżanek, skończywszy na nowoczesnych podwieszanych huśtawkach i bardzo modnych ostatnio hamakach brazylijskich.

Czy hamak to mebel? Trochę trudno odpowiedzieć na to pytanie, jednak umownie hamaki trafiają do kategorii mebli ogrodowych, szczególnie jeśli brakuje drzew, do których można je przywiązać i trzeba się zdecydować na stelaż.

Fotele ogrodowe, podobnie jak domowe, są zazwyczaj szerokie, wygodne, miękkie. Niektóre mają opcję rozsuwania się do leżanek.

Fotel wiszący, fot. Ogrodosfera.pl

Fotel wiszący, fot. Ogrodosfera.pl

Namioty, domki, huśtawki – czyli meble dla dzieci

Planując aranżację ogrodu, warto pamiętać też o meblach dla dzieci. One raczej nie będą zainteresowane stołem i krzesłami, natomiast zjeżdżalnia, klasyczna dziecięca huśtawka czy namiot ogrodowy jak najbardziej wpiszą się w ich gusta. Dla mebli dziecięcych warto znaleźć miejsce nieco oddalone od stołu, tak by podzielić ogród na dwie strefy – dzieci powinny się bawić w niejakim oddaleniu od odpoczywających lub pracujących dorosłych, ale tak, by można było sprawować nad nimi kontrolę.

Narożnik technorattanowy ze stolikiem kawowym, fot. Ogrodosfera.pl

Narożnik technorattanowy ze stolikiem kawowym, fot. Ogrodosfera.pl

Jak dobrać meble do aranżacji ogrodu?

Nawet najładniejsze w sklepie meble, w ogrodzie mogą wyglądać w najlepszym razie nijako. Dlaczego tak się dzieje? Bo meble muszą pasować do elewacji domu oraz wystroju samego ogrodu.

Technorattanowe meble, na przykład takie, jak w ogrodosfera.pl to synonim elegancji i dużej trwałości, jednak nawet one nie wpasują się dobrze w ogród wiejski, w którym powinny królować meble drewniane.

I odwrotnie. Tradycyjne drewniane meble na giętych nóżkach źle się zaprezentują w nowoczesnym ogrodzie stworzonym na bazie symetrii, geometrii i minimalizmu. Tu jedynym słusznym wyborem będzie połączenie metalu i szkła. Technorattan natomiast dobrze sprawdzi się w ogrodzie angielskim, francuskim, boho.

Warto zwrócić uwagę także na kolorystykę. W ogrodzie minimalistycznym, w którym wszystkie kwiaty kwitną na ten sam kolor, także siedziska mebli powinny z nim współgrać. Na więcej można sobie pozwolić w wielobarwnym ogrodzie angielskim lub wiejskim. Tu na każdym fotelu może leżeć poduszka w innym kolorze.