Na co pomaga fonoforeza?

Fizjoterapia kojarzyć się może głównie z rehabilitacją po wypadku, ta dziedzina medycyny pomaga nam również w innych sytuacjach. Nowoczesne techniki i zabiegi stosowane w fizjoterapii pozwalają łagodzić przewlekłe bóle, przyspieszać proces rehabilitacji i pomóc w przypadków różnorodnych dolegliwości stawów. Jednym z zabiegów stosowanych w fizjoterapii jest fonoforeza. Na czym polega i kiedy można ją stosować?

Czym jest fonoforeza?

Zabieg fonoforezy polega na wprowadzenie organizmu leku, przyjmowanego w formie żelu, kremy czy maści, przy pomocy ultradźwięków. Inaczej nazywana sonoforezą lub nadźwiękawianiem, fonoforeza pozwala substancjom leczniczym na głębsze przenikanie w głąb skóry. Zabieg ten przeprowadzany jest miejscowo, na odsłoniętej przez pacjenta części ciała.

Fizjoterapeuta dezynfekuje wcześniej skórę, a następnie aplikuje odpowiedni żel i porusza głowicą emitującą fale ultradźwiękowe – częstotliwości w zakresie od 1 do 3 Mhz, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, za to z łatwością wnikające w głąb naszego ciała. Wywoływane przez ultradźwięki drgania sprawiają, że ciśnienie w organizmie zaczyna się wahać, co ułatwia wchłanianie podawanego w formie żelu leku. Zabieg fonoforezy jest krótki i nieinwazyjny. Trwa zwykle do pięciu minut, natomiast maksymalny czas zabiegu wynosi około 15 minut.

Efekty fonoforezy są najlepiej zauważalne po systematycznym uczęszczaniu na kolejne zabiegi – zwykle zalecane jest podjęcie się około 10 zabiegów. 

Kiedy stosowana jest fonoforeza?

Fonoforeza pomaga w przypadku wielu różnorodnych dolegliwości, łagodząc ból czy niwelując objawy. Są to między innymi: wszelkie stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia, zwichnięcia i złamania kości i stawów, krwiaki, nerwobóle, przewlekłe choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, zespoły bólowe kręgosłupa lub stawów, zwapnienie tkankowe, szczękościsk, halluksy, bóle poamputacyjne, zespół bolesnego barku, ostroga kości piętowej, rwa kulszowa, łokieć tenisisty czy zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Pomoże również z bólami towarzyszącymi gojeniu się blizn po zabiegach i urazach. Fonoforeza nie działa jedynie przeciwbólowo – dodatkowo zmniejsza napięcie mięśni, poprawia ukrwienie tkanek miękkich, przyspiesza gojenie ran, naprawia i regeneruje uszkodzone tkanki miękkie i tkankę kostną oraz przyspiesza wchłanianie tkankowe. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwskazania do zabiegu fonoforezy.

Nie powinny się na niego decydować osoby z aktywnymi nowotworami, cierpiące z powodu ostrego stanu zapalnego czy gorączki, chorujące na dolegliwości serca i układu krążenia, kobiety w ciąży, chorzy na choroby urologiczne i nefrologiczne, chorzy na czynną gruźlicę póc, padaczkę czy nerwicę, osoby przechodzące rentgenoterapię, osoby z metalowymi plantami oraz osoby uczulone na któryś z leków stosowanych podczas fonoforezy – niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak Opokan, Ketonal czy Ibuprofen, substancje zmiękczające i rozciągające blizny, takie jak Cepan i środki na stłuczenia, takie jak Heparyna.

Zabieg nie może tez być przeprowadzany bezpośrednio na rdzeniu kręgowi, płucach, narządach rozrodczych i w okolicach serca. Należy również mieć na uwadze, że po przeprowadzeniu zabiegu mogą występować u nas bóle i zawroty głowy oraz poczucie senności i zmęczenia.