Krakał Kruk: Tajemnice pięknych lęgów na Chodakowskiej
Krakał Kruk: Tajemnice pięknych lęgów na Chodakowskiej
Wśród popularnych parków w Warszawie można wyróżnić Park im. Prezydenta Stefana Starzyńskiego na ulicy Chodakowskiej. Na obszarze 52,2 hektarów znajduje się wiele atrakcji dla mieszkańców jak i turystów. Często spotkać tam można biegnącego, czy to spacerującego jegomościa w czarnym płaszczu i z charakterystycznym groźnym krakaniem. To jeden z tutejszych mieszkańców – kruk.
Kruczki Lęgowe
Kruk chodakowska to ptak, który od wielu lat mieszka w parku i przyciąga uwagę zainteresowanych turystów oraz lokalnych mieszkańców. Często słychać jego okrzyknięcie i wystraszony ptaki od razu przestają śpiewać, jakby znali jego głos. Tak jak mrówki znamionują kierunek, tak kruk ostrzega, że nadchodzi niebezpieczeństwo. Jego czarny kolor i groźna podniesiona szyja, potęgują wizerunek rzeczywistego strażnika Chodakowskiej.
Stworzył on w parku swoje kruczki lęgowe, w których co roku w marcu cieszy się z narodzin młodych piskląt. W chorągiewkach drzew co roku gnieździ się garstka kruków. Ich krucze zwyczaje to temat, który interesuje miłośników ptaków, jak i zwykłych turystów odwiedzających park w poszukiwaniu nowych wrażeń.
Kruczki w życiu kruka
Kruk chodakowska to jedna z wielu form ptaków z rodziny krukowatych. Jak każdy inny przedstawiciel swojej grupy jest ptakiem bardzo inteligentnym i społecznym. Kruki potrafią stosować klientelistyczne zachowania, co oznacza, że oferują swoją pomoc innym w zamian za różnorodne korzyści. Są znane z tego, iż w grupie dezorganizują swoją hierarchię społeczną, czyli pozycję w grupie ustalają zasługami.
Podobnie jak ich siostrzane gatunki, kruki chodakowskie również prowadzą bardzo ciekawe życie, pełne niezwykłych zachowań i nietypowych zdarzeń. Czasem krukchodakowska pojawia się w innych częściach Warszawy, jak wynika z obserwacji, ale to właśnie na Chodakowskiej czuje się najpewniej.
Krakenalia Kruka
Wielokrotnie pojawiały się plotki, że kruk jest jednym z przodków ludzi. Dlatego też krukowi stworzono wiele rytuałów i zwyczajów. W niektórych krajach uważa się, że jeśli kruk siądzie na Twoim oknie – przyniesie Ci szczęście. Święty Błażej był czczony jako patron kruków, ponieważ tłumaczono sobie to tym, że ptak łatwo zauważa pożary w lasach.
Na całym świecie kruki były skłonnością do ruszania z zaskakującymi akcjami. W Tokio kruki rozwiązują skomplikowane zadania, a w Kanadzie układają iły w kształcie ludzkich twarzy.
Kruk, który zawsze jest tam, gdzie ludzie.
Park na Chodakowskiej to dla kruków naprawdę wyjątkowe miejsce. To jedno z miejsc, gdzie czują się jak u siebie. Niezmiennie zawsze cieszą oko widzów swoim majestatycznym lotem i charakterystycznym krakaniem. Dla tych, którzy zdecydowali się zaczerpnąć wiedzy lub zainspirować się krukiem chodakowskim, życie stało się nieco bardziej pełne i interesujące.
Nie brakuje też miłośników samych kruków, którzy coraz chętniej doceniają te inteligentne ptaki. Co roku gromadzą się vlogerzy i blogerzy, aby nakręcić relacje z życia kruka chodakowska.
Tak naprawdę, kruk chodakowska to dobra metafora dla nas ludzi. Potrzebujemy czasu, aby czuć się bezpiecznie na obcej ziemi i musimy nauczyć się zdobywać zaufanie miejscowych, aby w końcu zyskać ich uznania.
Zawsze na czasie?
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!