Jak zacząć planować budżet i odzyskać kontrolę nad wydatkami ?

Kupujemy z różnych powodów. Kupujemy impulsywnie, na poprawę humoru, w ramach nagrody, z nudów ,  by zagłuszyć trudne emocje? Nie kupujemy z rzeczywistej potrzeby i coraz mniej przykładamy uwagi czym się otaczamy i czy przedmioty te dają nam radość. Kupujemy dla samego kupowania. Przez ułamek sekundy czujemy się lepsze, piękniejsze, zadowolone. Na chwilę.
Coraz mniej miejsca na świadome, przemyślane wybory. Nadmiar zaczyna przytłaczać, powoduje chaos, a mimo wszystko gonimy za kolejną hitową pomadką, bluzką czy butami. Czas spędzamy serfując po internecie w poszukiwaniu nowości, które absolutnie „musimy” mieć. le Dlaczego? Zadałaś sobie kiedyś takie pytanie? Ja tak. Stąd pomysł na przewartościowanie swojego życia i rezygnacja z konsumpcjonizmu.

Jeżeli Ty również chciałabyś odzyskać kontrolę nad wydatkami zaplanuj  budżet. Już dziś.

 

 

Jak zacząć planować budżet i zyskać kontrolę nad wydatkami ?

Jak zacząć planować budżet i zyskać kontrolę nad wydatkami ?

 

W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci kilka punktów, które ułatwią Ci zabranie się za rozsądne „planowanie wydatków”. Gotowa?

 

  1. Zadaj sobie pytanie dlaczego to robisz? 
    Powodów może być wiele. Dla jednych będzie to chęć wyjścia z długów, dla innych odłożenie pieniędzy na wycieczki, mieszkanie  czy też  przejście na minimalistyczny, świadomy styl życia. Zastanów się i zapamiętaj dlaczego Ty to robisz.
  2. Pomyśl jak chciałabyś planować swój budżet. Team zapisywanie na papierze czy aplikacja na smartphonie? U mnie zdecydowanie tradycyjnie, lubię  dzienniki, mazaki markery i sam proces zapisywania. Daje mi to wiele radości i jakoś tak lepiej „widzę” co zapiszę na kartce.
  3. Zapisz wszystkie przychody  z każdego źródła. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedziała ile zarabiasz. Jest to niezbędne do wyliczenia kwoty, którą przeznaczysz na dowolne wydatki.
  4. Sprawdź ile wydajesz miesięcznie na stałe wydatki ( kredyty, opłaty, benzyna, jedzenie itd). Wiedzę taką uzyskasz przeglądając transakcje z  3 ostatnich miesięcy na koncie bankowym. Z łatwością zauważysz na co najwięcej wydajesz i gdzie powinnaś się ograniczyć. Często nie zdajemy sobie dokładnie sprawy jak dużo wydajemy na kosmetyki, jedzenie czy inne przyjemności. Prawda może być bolesna, musisz się z nią zmierzyć.
  5. Przelicz jaką pulę pieniędzy możesz przeznaczyć na „przyjemności”. Od przychodów odejmij stałe miesięczne wydatki, pozostałą pulę możesz rozdysponować na inne kategorie ( np. rozrywka, kosmetyki, ubrania itd). Nigdy nie przekraczaj budżetu na daną kategorię w miesiącu.
  6. Zapisuj na bieżąco wszystkie swoje wydatki. Nie pomijaj nawet tych najmniejszych. Wówczas naocznie będziesz widziała czy zbliżasz się do końca budżetu na dany miesiąc. Unikniesz przekroczenia go.
  7. Sprawdzaj swój budżet i modyfikuj w zależności od potrzeb. Możesz przesuwać określoną ilość pieniędzy między kategoriami i uelastyczniać go zgodnie ze swoimi potrzebami, ale nigdy nie przekraczać.
  8. Jeśli masz kryzys przypomnij sobie swój cel. Droga nie będzie prosta, ale będzie zdecydowanie prostsza gdy zawsze będziesz pamiętała dlaczego się ograniczasz i jaki cel Ci przyświeca.

 

Pamiętaj, najtrudniejsze są pierwsze kroki.

 

Dzięki planowaniu budżetu zyskasz bezpieczeństwo finansowe i kontrolę nad wydatkami. Przestaniesz się zamartwiać, że żyjesz od wypłaty do wypłaty i nieustająco spłacasz limity na kartach. Twój styl życia i wybory jakich będziesz dokonywać będą świadome i celowe.
To chyba nazywa się prawdziwa wolność.

 

Jak zacząć planować budżet i zyskać kontrolę nad wydatkami ?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.