Jak zacząć kupować świadomie i intencjonalnie ?

 

Jak mieć minimalistyczne podejście do  zakupów? Jak zacząć kupować świadomie i intencjonalnie ? Jak zmniejszyć ilość wydawanych pieniędzy i otaczać się przedmiotami, które dają szczęście? Dzisiaj  kilka słów w tym temacie. Podzielę się z Tobą moimi zasadami, które ułatwiają mi utrzymywanie kursu na drodze do zmiany stylu życia, którą od dawna potrzebowałam.

 

Jak zacząć kupować świadomie i intencjonalnie ?

 

 

 

Kupowanie świadome to kupowanie które nie jest dokonywane  pod wpływem impulsu czy emocji. To kupowanie w którym  jest przestrzeń na analizę i zastanowienie się nad każdym przedmiotem, który chcesz wprowadzić do swojego domu. To proces decyzyjny, intencjonalny, który pozwala uniknąć chaosu, niepotrzebnego nadmiaru i tym samym skierować Twoje życie na inne tory niż konsumpcjonizm.

 

  1. Nie kupuję jeśli danej rzeczy nie potrzebuję. Przestałam surfować po sieci w poszukiwaniu nowości. Nie odwiedzam stron z ubraniami czy kosmetykami chyba, że konkretnie czegoś potrzebuję. Wtedy oglądam wyłącznie przedmioty z danej kategorii. Nie narażam się na potencjalne trigery, które wyzwolą chęć posiadania czegoś, czego tak naprawdę nie potrzebuję.
  2. Planuję zakupy, konstruuję wish-list’y do których wielokrotnie wracam. Wykreślam i dopisuję różne chciejstwa, co daje mi przestrzeń i czas do przemyślenia czy daną rzecz naprawdę chcę i potrzebuję. Często okazuje się, że po kilku dniach rezygnuję z zakupu.
  3. One-in, one-out. Jeśli kupuję rzecz z danej kategorii żegnam się z jedną z tej samej dziedziny. Pozwala mi to na nie gromadzenie rzeczy w nadmiarze, a zachowanie zdrowego balansu. W przeciwnym razie bardzo szybko dotarłabym do punku budzącego niepokój nadmiaru i chaosu. 
  4. Odpowiadam sobie na pytanie: Dlaczego chcę daną rzecz? Dlaczego chciałabym wprowadzić ją do swojego życia? Po raz kolejny zadanie sobie takiego pytania stwarza czas, odracza sam proces zakupu i daje przestrzeń do przemyśleń. 
  5. Zastanawiam się czy dana rzecz jest zgodna z moimi zasadami i filozofią. W moim przypadku będzie to odpowiedź na pytanie czy dany produkt nie był testowany na zwierzętach, czy nie wykorzystuje ludzi do pracy za minimalne wynagrodzenie i czy marka reprezentuje filozofię która jest zgodna z moją. Jaki ma stosunek do środowiska? Ważny będzie dla mnie skład produktu niezależnie czy będzie to kosmetyk czy ubranie. Kluczowa będzie odpowiedź na pytanie czy jest to marka, którą chciałabym wspierać.
  6. Myślę czy daną rzeczy rzeczywiście będę używać? Wizualizuję sobie jak będę w niej wyglądać, czy odzwierciedla mój styl  i czy jestem w stanie skomponować ją z rzeczami, które już posiadam. Pozwala mi to uniknąć kupowania rzeczy, które zalegają w szafie.

Wypracowanie sobie określonego schematu postępowania przed zakupem pozwala mi zbudować przestrzeń na intencjonalność, zastanowienie się nad emocjami i potrzebami oraz wyeliminowanie impulsywności w procesie kupowania. A Ty masz jakieś porady dla początkującej minimalistki? Sekcję komentarzy pozostawiam Tobie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.