Jak wybrać matę do jogi?

Wybór maty do jogi jest niesamowicie waży. To będzie Twój mały wszechświat, miejsce w którym spotkasz siebie, poznasz swoje słabości i wypracujesz dyscyplinę.

„Mata do jogi” będzie Twoim najlepszym przyjacielem i poza walorami estetycznymi powinna przede wszystkim zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo podczas praktyki. W dzisiejszym wpisie pomogę Ci znaleść odpowiedź – „Jak wybrać matę do jogi ?„, która będzie tą idealną właśnie dla Ciebie.

Dokonując wyboru maty do jogi należy wziąć pod uwagę kilka parametrów takich jak rodzaj praktyki jaką będziesz wykonywać ( dynamiczna czy bardziej statyczna joga) materiał z jakiego jest wykonana- co wpłynie na jej parametry m.in na wytrzymałość, przyczepność, sposób czyszczenia oraz jej wielkość, którą uzależnisz przede wszystkim od swojego wzrostu.

Materiał z którego wykonane są maty

Najbardziej popularnymi materiałami z jakich wykonane są maty do jogi:

 • Maty PVC ( np. Asana mata -dla początkujących czy Manduka PRO – dla zaawansowanych ). Zaletą tego materiału jest świetna trwałość, łatwość czyszczenia, dobra przyczepność, ale i poślizg, który jest potrzebny do płynnych przejść w bardziej dynamicznych postaciach jogi – asthanga joga, vinyasa joga.

  PRO TIP: nową matę trzeba przełamać. Podczas produkcji powstaje film, który powoduje, że w początkowym okresie mata nie zapewnia właściwej przyczepności. Powłoka zetrze się samoistnie podczas praktyki, ale proces możesz przyspieszyć posypując ją solą, którą zostawisz na 24 godziny, a następnie spłuczesz intensywnie przy tym pocierając matę.

 • Maty TPE – pianka termostatyczna ( np. Lotus PRO ). Niewątpliwą zaletą tych mat jest lekkość, przez co doskonale nadają się dla osób dużo podróżujących. Są to maty miękkie w przystępnej cenie.
 • Maty kauczukowe ( np. Jade). Maty te są ciężkie i nie tak wytrzymałe jak te z PVC oraz wymagające podczas czyszczenia ( myjemy roztworem 50:50 wody do octu). Maty kauczukowe ze względu na brak poślizgu nadają się do statycznych praktyk jogi. Natomiast niewątpliwą zaletą jest naturalny materiał i przede wszystkim genialna antypoślizgowość- przyczepność).
 • Maty PU-poliuretan (np. Jakamata ). Maty gładkie i często pięknie zdobione o dobrych właściwościach antypoślizgowych. Wadą jest mniejsza trwałość w porównaniu z powyższymi propozycjami.
 • Maty juta (np. Gaiam) Maty o dobrej przyczepności, ale nieco szorstkie w dotyku i wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
 • Mata z korka (np. Gaiam  ) Bezpieczna dla alergików z całkowicie naturalnego materiału. Ich przyczepność wzrasta wraz z wilgotnością, dlatego nadają się do dynamicznej praktyki jogi ( im bardziej będziemy spoceni, tym przyczepność będzie większa.
 • Maty z mikrofibry (np. Utupluti ) Przyczepność wzrasta wraz z wilgocią. Mata sprawdzi się w Birkam jodze czy Hot jodze. Jej głównym zadaniem będzie wchłaniania wilgoci i potu.

Zapraszam na mój Instagram jogowy @jogabonito.pl

mata do jogi

Mata - mój drugi dom

Od wielu lat praktykuję dynamiczną formę jogi i z tego powodu wybrałam matę z PCV Manduka PRO o grubości 6mm. Jest nie do zdarcia, nie bez kozery się mówi, że jest to mata na całe życie.

Grubość maty do jogi

Maty produkowane są od 1mm do 8 mm. Tutaj generalnie zasada będzie jedna. Im grubsza mata tym lepiej amortyzuje stawy i tym samym będzie lepszym wyborem do wszelkich dynamicznych praktyk jogi – asthanga joga, power joga czy vinyasa joga.

 • maty cienkie 1-2 mm będą nadawały się do podróży, ze względu na wagę.
 • 4 mm standardowa grubość maty.
 • 5- 6 mm świetna amortyzacja, dobra do dynamicznych praktyk jogi.

Mata do jogi a wzrost

Standardowy rozmiar maty to 180 x 60 cm. Złotą zasadą jest to, że mata powinna być o 10 cm dłuższa od wzrostu.

Waga maty

Najlżejsze maty do jogi- sprawdzą się w podróży to maty z PTE i cienkie z PVC.
Najcięższe maty do jogi– kauczukowe i PVC o grubości 5-6mm.

Wybór maty ze względu na styl jogi

Joga dynamiczna- (asthanga, vinyasa, power joga) wybierz matę grubszą o dobrej przyczepności i trwałą. Takie kryteria spełnią maty PVC (5-6mm).

Joga statyczna- ( hatha joga, yin joga) mata może być cieńsza i mniej wytrzymała o bardziej szorstkiej powierzchni- – kauczukowa , TPE.

Joga w wysokiej temperaturze – Birkam, Hot joga. Tutaj sprawdzi się mata dobrze chłonąca pot i wilgoć z mikrofibry.

Mam nadzieję, że mój wpis pomógł Ci wybrać odpowiednią matę do jogi dostosowaną do Twoich potrzeb. Napisz mi koniecznie na jakiej będziesz bądź już praktykujesz, a ja poniżej podzielę się z tobą moimi niezbędnikami do jogi.

KOMENTARZE