Insight w świat ciekłych kryształów
Insight w świat ciekłych kryształów
Czasem powierzchowność bywa myląca. Niewidoczne dla gołego oka otoczenie może skrywać fascynujące tajemnice, jakie kryją się w strukturze ciekłych kryształów. Dzięki temu, że mamy do czynienia z materiałem, który zmienia swoje właściwości pod wpływem niewielkiej zmiany temperatury lub pola magnetycznego, możemy doświadczyć różnych atrybutów, jakie są z nimi związane.
Czym są ciekłe kryształy?
Ciekłe kryształy to materiały, które mają właściwości zarówno cieczy, jak i krystalicznego stałego ciała. Są one z tym ostatnim ściśle związane poprzez swoją wewnętrzną strukturę, którą wyróżniać można liczne struktury krystaliczne.
Mimo takiej złożonej budowy ciekłe kryształy zachowują się w sposób płynny, co czyni je unikalnymi. Przykładem ciekłych kryształów są m.in. supertekściwe ciecze, które zadowolą każdego pasjonata niesamowitego kształtu.
Jak działają ciekłe kryształy?
W ciekłych kryształach atomy, cząsteczki i jony związani są ze sobą, jak w standardowym ciele stałym. Różnica polega na tym, że w ciałach stałych pozycja tych elementów jest sztywno określona, podczas gdy w ciekłych kryształach pozycja ta jest bardziej elastyczna.
Nawet niewielkie zmiany temperatury, pola magnetycznego lub nacisku mogą wywołać znaczne zmiany ich właściwości. Jednym z bardziej popularnych przykładów jest ich właściwość odbijania światła, która pozwala tworzyć wyświetlacze LCD.
Jakie zastosowania mają ciekłe kryształy?
Ciekłe kryształy znane są przede wszystkim z wykorzystania ich w wyświetlaczach LCD. Ciekłe kryształy używane są również w innych dziedzinach, takich jak: optyka, akustyka, elektrofizjologia, chemia i biologia.
Zastosowanie takich materiałów zaowocowało niezwykle ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi. Za przykład niech posłuży innowacyjny pomysł na stworzenie okularów rozszerzonej rzeczywistości, które są zbudowane z warstwy ciekłego kryształu krochmalowego, a dzięki temu, że ich właściwości zmieniają się pod wpływem ekspozycji na światło, pozwala to uzyskać wrażenie patrzenia na 3D.
Podsumowanie
Ciekłe kryształy to fascynujący materiał, który pobudza wyobraźnię wielu naukowców na całym świecie. Ich wyjątkowe właściwości pozwalają na wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu nieustannie rozwija się nauka. Ciekawe, jakie po raz kolejny zastosowania będą miały ciekłe kryształy, pozostaje nam tylko obserwować z zaciekawieniem.
Zawsze na czasie?
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!