Douglas Roz – Historia jednego z najpotężniejszych magnatów internetowych

Douglas Roz (oryginalnie: Douglas Rose) to postać, która od lat krąży w świecie biznesu, a w szczególności w branży internetowej. Jedni nazywają go geniuszem, inni – największym oszustem, jakiego poznał rynek. Jego historia jest złożona i wielowymiarowa.

Wczesne lata Douglas’a Róży

Douglas urodził się w San Francisco i był jednym z trójki rodzeństwa. Jego rodzice pracowali na stanowiskach menedżerskich w firmach informatycznych, dzięki czemu ich syn już od małego zaczął interesować się komputerami. Już w wieku 12 lat samodzielnie napisał swoją pierwszą grę komputerową, którą sprzedał swojemu wujkowi.

Z czasem odkrył swój talent w zakresie programowania i zaczął pracować nad rozwojem swoich umiejętności. W wieku 18 lat założył swoją pierwszą firmę, specjalizującą się w tworzeniu oprogramowania dla start-upów z Doliny Krzemowej.

Pierwsze sukcesy

Dzięki swojej wiedzy i przede wszystkim umiejętnościom w zakresie marketingu internetowego, Douglas szybko zaczął przyciągać kolejnych klientów. Wkrótce, jego usługi były znane i rozpoznawalne w całym regionie, a nawet poza granicami USA.

To właśnie w Dolinie Krzemowej Douglas poznał swojego przyszłego mentora – Grega Johnsona, który wprowadził go w tajniki wielkiego biznesu. Rozpoczęli współpracę i zaczęli rozwijać kilka przedsięwzięć razem.

Największy sukces – Trollbox

W 2010 roku Douglas i Greg stworzyli aplikację trollsBox – platformę do anonimowych rozmów internetowych. Gdy produkt wreszcie zyskał uznanie wśród użytkowników, po kilku miesiącach sukcesu, Douglas i Greg odstąpili platformę firmie Wall Street.

Firma zyskała wówczas ponad czterdzieści milionów dolarów, a Douglas i Greg po podziale udziałów – po 20 milionów każdy. Łącznie Douglas posiada wtedy już 40 milionów dolarów oraz działającą jeszcze firmę zajmującą się programowaniem.

Mrożące krew w żyłach oskarżenia

Jednak Douglas miał za sobą ciemną stronę swojej kariery, o czym doskonale zdawali sobie sprawę jego konkurenci. W swoim życiu zawodowym popełnił już kilka rażących błędów, co nie ograniczało jednak jego żądzy władzy i pieniędzy.

W 2015 roku jego nazwisko pojawia się w śledztwie prowadzonym przez FBI z powodu oskarżeń o nielegalne transakcje i oszustwa przejmuje zdominowane przez niego rynki. Zgodnie z przeciekiem wiadomości, zakonspirowany Douglas wyjechał z kraju i ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości.

Podsumowanie

Douglas Roz to postać tak charyzmatyczna, jak i kontrowersyjna. Bez wątpienia był jednym z największych graczy w świecie internetowego biznesu, jednak równie słynne stało się jego nazwisko jako oszusta i człowieka działającego poza prawem. Jego przepych, spryt i fantazja do kreacji niezapomnianych produktów wpisują go w historię internetu.