6 prostych porad jak szybko i skutecznie zmniejszyć ilość posiadanych ubrań

6 prostych porad jak szybko i skutecznie zmniejszyć ilość posiadanych ubrań

Proces redukcji ilości posiadanych rzeczy rozpoczęłam w grudniu 2019 roku. Było to jedno z moich postanowień noworocznych. Chciałam wypełniać otaczającą mnie przestrzeń przedmiotami, które mają dla mnie znaczenie, które mnie cieszą, które używam i czerpię z tego przyjemność. Nadmiar zaczął przytłaczać i wywoływać bliżej nieokreślony niepokój. Nie wiedziałam co lubię, w co się ubrać, po co sięgnąć by czuć się dobrze. Często odkrywałam ubrania, które zapomniane leżały na dnie szafy. Co najgorsze uczucia te nie dotyczyły wyłącznie ubrań, chociaż to o nich będzie dzisiejszy wpis.

Proces zminimalizowania ilości posiadanych ubrań się nie skończył. Miał swój wyraźny początek, który wypłynął z potrzeby serca. Koniec nie wiem czy kiedykolwiek nastąpi. Dużo czytałam , sporo technik przerobiłam dotyczących zasad układania, czy też ich selekcji. Kilkukrotnie miałam dni wielkiej segregacji. Regularnie staram się je powtarzać, sukcesywnie pozbywając się chaosu i nadmiaru w otaczającej mnie przestrzeni. Z olbrzymiej ilości porad, które próbowałam wcielić w życie wybrałam te które dla mnie okazały się być najlepsze. Dzisiaj podzielę się z Tobą tą wiedzą i zaproszę Cię na wpis- „6 prostych porad jak szybko i skutecznie zmniejszyć ilość posiadanych ubrań „.

Jak zmniejszyć ilość posiadanych ubrań?

Jak zmniejszyć ilość posiadanych ubrań?

Proces decyzyjny, które ubrania zostawić, a których się pozbyć nie jest prosty. Niejednokrotnie towarzyszy im wahanie i niepewność co do słuszności decyzji jaką podejmujemy. Do głosu dochodzi myśl „a co jeśli będę chciała założyć to w przyszłym roku? „, „a co jeśli będę żałować?” Odpowiedź jest prosta. Nie stanie się nic, a właściwie stanie się wiele. Nauczysz się i poznasz jaki naprawdę jest Twój styl. Odkryjesz w czym czujesz się dobrze, co odzwierciedla prawdziwe Ciebie, a co nie.

 

Jakie pytania warto sobie zadać selekcjonując ubrania?

 

 

  1. Jakie emocje wzbudza w tobie dana rzecz ? Czy czujesz się szczęśliwa mając ją na sobie? Czy daje Ci pewność siebie i odzwierciedla Twoją osobowość? Czy często po nią sięgasz bo czujesz się w niej ładna? A może daje ci otulające ciepło i poczucie bezpieczeństwa? Pomyśl. Kieruj się emocjami, to one budują Twoją rzeczywistość.
  2. Czy dane ubranie jest wygodne? Ma właściwy rozmiar? Odpowiada Twojemu aktualnemu stylowi? Nie trzymaj rzeczy, które pasowały na Ciebie rok lub dwa lata temu z myślą, że może jeszcze je założysz? Oddaj te, które mają niewłaściwy rozmiar bądź nie są wygodne. Życie jest za krótkie by  czuć się niekomfortowo czy to ze względu na niedopasowanie, czy też no gryzący materiał. Pomyśl czy fason, który trzymasz w ręku odpowiada aktualnie Twojemu stylowi.
  3. Zastanów się jak często sięgasz po daną rzecz? Dokładnie znasz to uczucie kiedy tak bardzo lubisz konkretne ubranie, że nosisz je nieustająco i mogłabyś nigdy go nie zdejmować? No, to jesteś w domu! Teraz już wiesz czego szukasz.
  4. Czy dana rzecz pasuje do Twojego życia? Czy odzwierciedla Twoje wartości? Może zmieniłaś swój światopogląd bądź styl życia? Może chcesz pójść w kierunku etycznej mody? Może chcesz wspierać małe marki, albo zrezygnować z produktów skórzanych? Moda powinna podążać za Tobą, a nie odwrotnie.
  5. W jakiej kondycji jest dane ubranie? Nie trzymaj zniszczonych ubrań. Ich czas minął, zrób miejsce na tą całą resztę nowości czekających w szafie. Nie przywiązuj się do rzeczy, to nie one stanowią prawdziwą wartość.
  6. Czy jesteś w stanie stworzyć conajmniej 3-4 outfity z danym elementem? Nie ma sensu magazynować ubrania, które nie komponują się z całością i tym samym nie jesteś w stanie uniwersalnie ich łączyć ze sobą. Szansa, że będziesz często po nie sięgać jest znikoma.

 

Minimalizując ilość ubrań w mojej szafie kierowałam się zasadami, które przedstawiłam Ci w dzisiejszym wpisie. Daj znać jakie u Ciebie się sprawdzają !

Jak zmniejszyć ilość posiadanych ubrań?